Pięknie dziękujemy dzieciom z zerówek oraz p. Basi, Izie i Paulinie, za włączenie się w obchody Dnia Języka Ojczystego.

djomale

"Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę, Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę; Jednakże gdy cię długo nie oglądam, Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam; I tęskniąc sobie zadaję pytanie: Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?"

Czy znacie język, w którym piękniej da się opowiedzieć o miłości, niżeli nasz ojczysty, język polski?  Adam Mickiewicz, choć władał językiem łacińskim, francuskim, rosyjskim, włoskim, niemieckim i białoruskim, doskonale wiedział, że to rodzima polszczyzna, porusza nasze serca. Uczniowie Naszej Szkoły, idąc śladami największych polskich wieszczy, zgłębiają tajemnice ortografii, bez znajomości której, kóra ???? nie jest już tą kurą, o której myślimy ????

Słowa kultowego polskiego zespołu Lady Pank: "... zawsze tam gdzie Ty... " są wyrazem szacunku do naszego ojczystego języka - JĘZYKA POLSKIEGO ????❤️????????

Zapraszamy do galerii zdjęć Naszych Uczniów.

djo

polski

„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.

Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

 J.Iwaszkiewicz

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

Niestety, pandemia sprawiła, że nie możemy wspólnie w szkole obchodzić z Wami tego święta. Dlatego z  tej okazji przygotowałyśmy kilka ciekawych  propozycji. Zapraszamy do poczytania i obejrzenia. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

  1. NA POCZĄTEK – KRÓTKA PREZENTACJA „HISTORIA JĘZYKA POLSKIEGO”   ► PREZENTACJA
  1. CIEKAWOSTKI O JĘZYKACH, O KTÓRYCH MOGLIŚCIE NIE WIEDZIEĆ. ► CIEKAWOSTKI
  1. CIEKAWOSTKI O JĘZYKU POLSKIM ► CIEKAWOSTKI
  1. FILMIK - CIEKAWY EKSPERYMENT „KONIEC JĘZYKA ZA PRZEWODNIKA!” – NIE ZDRADZAMY, O CO CHODZIŁO W EKSPERYMENCIE, SAMI ZOBACZCIE. ►   https://www.youtube.com/watch?v=JbSrAGoPxJk&t=6s
  1. QUIZ - Czy znasz znaczenie tych 16 słów?

https://pomorska.pl/quiz/pytanie/1,4304,miedzynarodowy_dzien_jezyka_ojczystego_czy_znasz_znaczenie_tych_16_slow,n,q,t.html

W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty - dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

  1. ŁAMAŃCE JĘZYKOWE  ► ŁAMAŃCE

A może ktoś spróbuje i zmierzy się z łamańcami językowymi. Spróbujcie i Wy zostać mistrzem wymowy. Gwarantujemy świetną zabawę i dużo śmiechu.

  1. A W WOLNEJ CHWILI, WSPÓLNIE Z BLISKIMI – ZADANKA - ► ZADANKA

                                                            DOBREJ ZABAWY, POŁAMANIA JĘZYKA !!!

     W związku z realizacją ,, Projektu Baczyński’’ przedstawiamy najpiękniejsze wiersze miłosne poety pokolenia Kolumbów. Większość  z nich dedykowana jest jego ukochanej żonie – Basi . Okres wojny i okupacji nie był dobrym czasem na miłość – ciągły strach, niepewność, obawa o losy najbliższych… A jednak i w tych dramatycznych czasach ludzie się kochali, pobierali, myśleli o wspólnej przeszłości.

Wplątani w  wojenną zawieruchę ofiarowali sobie to, co w człowieku najważniejsze - swoje serca. A Krzysztof Baczyński, dając w ten sposób hołd młodej pięknej kobiecie - poświęcił jej swoje wiersze.

Bo miłość przetrwa wszystko…

Dodatkowe informacje