dyktandoniepodleglosciowe

Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to konkurs adresowany do wszystkich uczniów. 

W latach 2013 - 2017 konkurs był adresowany do uczniów województwa małopolskiego.

Pisanie tradycyjnego dyktanda to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.  Konkurs odbywa się rokrocznie jesienią.

W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz pierwszy dołączyła do konkursu. 1 października z  niełatwym dyktandem zmierzyli się uczniowie klas IV – VI oraz VII – VIII. Gratulujemy udziału i czekamy na wyniki.

Poloniści

 

dyktando

VIII Dyktando Niepodległościowe  „Po polsku o historii"

     Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to konkurs dla uczniów i kampania promująca poprawną polszczyznę oraz znajomość podstawowych faktów i postaci współczesnej historii Polski. To także wspólna, aktywna formuła obchodów Święta Niepodległości.
         Organizatorami przedsięwzięcia są Fundacja „Zawsze Warto” oraz Stowarzyszenie Polonistów, które corocznie przygotowuje teksty dyktanda w konsultacji z historykiem.
W organizacji edycji wojewódzkich wspierają nas Partnerzy – Koordynatorzy wojewódzcy.

Konkurs ma charakter otwarty – skierowany jest do uczniów klas IV-VI i VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych (3 kategorie wiekowe).

         W 2020 roku uczestnikami VIII Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” będą uczniowie województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego i świętokrzyskiego oraz, jak w latach minionych, szkoły polskie zagranicą, a także wszystkie te szkoły z pozostałych województw, które zechcą dołączyć do projektu.

            Chętnych uczniów prosimy o zgłaszanie się do nauczycieli polonistów.

więcej informacji   http://dyktando.hostingasp.pl

Przypominamy, że wszystkie konkursy znajdują się w zakładce KONKURSY

ZAWSZE JEST DOBRY CZAS NA CZYTANIE!

            Kochani! Czas kwarantanny to nie tylko siedzenie w domu, granie na komputerze, siedzenie przed telewizorem. To czas powtórek, ale i czas na sięgnięcie po książkę. A wiadomo, że z czytaniem czasami bywa na bakier. Powodów do czytania  jest wiele, ale najważniejszymi są rozbudzanie wyobraźni dziecka, kształtowanie słownictwa czy wspomaganie nauki samodzielnego myślenia. Dzieci, które czytają książki lub którym rodzice czytają regularnie książki, potrafią się lepiej wysławiać i szybko budować logiczne zdania. Kolejnym ważnym powodem jest odprężenie i relaks.

            Zapoznajcie się z propozycjami. Może któraś pozycja Was zaciekawi. Pod wskazanymi linkami można te pozycje pobrać. A może Wy macie swoje ulubione książki? Podzielcie się swoimi propozycjami..

A dzisiaj przedstawiamy Wam kilka najlepiej ocenianych książek dla dzieci i młodzieży wg serwisu Biblionetka.pl.

  1. Ostatni olimpijczyk – Rick Riordan

ostatniolimpijczykOstatni olimpijczyk to piąty tom serii Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Przez cały rok herosi przygotowywali się do walki z tytanami, wiedząc, że mają małe szanse na zwycięstwo. Armia Kronosa jest coraz potężniejsza, a z każdym dołączającym do niej bogiem lub herosem moc złowrogiego tytana wzrasta.Podczas gdy Olimpijczycy usiłują powstrzymać siejącego zniszczenie Tyfona, Kronos szykuje się do ataku na Nowy Jork, gdzie Olimp pozostaje praktycznie bez ochrony. Percy Jackson i armia herosów muszą powstrzymać Pana Czasu. Czy wreszcie wyjaśni się tajemnica przepowiedni związanej z szesnastymi urodzinami Percy’ego? Kiedy na ulicach Manhattanu toczy się bitwa w obronie cywilizacji Zachodu, chłopak zaczyna mieć przerażające podejrzenie, że walczy… z własnym przeznaczeniem. Książka idealna dla chłopców w wieku 7-13 lat. https://doci.pl/paula95/5-ostatni-olimpijczyk-rick-riordan+fxnexxe

  1. Złodziejka ksiażek – Markus Zusak

zlodziejkaksiazekŚwiatowy bestseller, na podstawie którego powstał film wytwórni Twentieth Century Fox. Bohaterka książki, Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…

Książka stała się bestsellerem na całym świecie i została przetłumaczona na ponad 40 języków! Książka będzie idealnym prezentem dla dziewczynki jak i dla chłopca w wieku 7-13 lat. https://doci.pl/minebookshelf/markus-zusak-zodziejka-ksiek+fsnsssv

  1. Bitwa w labiryncie – Riodan Rick

bitwawlabiryncieKolejna książka w naszym rankingu z serii Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Tym razem w rankingu najlepiej ocenianych książek dla dzieci i młodzieży znalazł się 4. tom z serii.

Percy Jackson nie spodziewa się niczego dobrego po kursie przygotowawczym, ale kiedy pojawia się jego tajemnicza śmiertelna znajoma prześladowana przez demoniczne cheerleaderki, sytuacja szybko przestaje być zła… Staje się dramatyczna. Percy nie ma dużo czasu. Zbliża się wojna między bogami a tytanami. Nawet Obóz Herosów nie jest bezpiecznym miejscem, ponieważ armia Kronosa szykuje się do ataku na jego niegdyś nienaruszalne granice. Aby ją powstrzymać, Percy i jego przyjaciele muszą wyruszyć na niebezpieczną wyprawę przez Labirynt – ogromną podziemną krainę, gdzie niespodzianki i zagrożenia czają się na każdym kroku. Po drodze Percy zmierzy się z potężnymi wrogami, dowie się prawdy o zaginionym bogu Panie i stanie twarzą w twarz z najstraszliwszym sekretem króla tytanów Kronosa.Ostateczna wojna zaczyna się… od bitwy w Labiryncie. Książka idealna dla chłopców w wieku 7-13 lat.  https://doci.pl/Alexandra_Black/4-bitwa-w-labiryncie-rick-riordan+fn8sn8m

  1. Klątwa Tytana – Riodan Rick

klatwatytanaTrzeci tom wspomnianej już serii książek Percy Jackson i bogowie olimpijscy.

Kiedy Percy Jackson dostaje od swojego najlepszego kumpla Grovera pilną wiadomość z prośbą o pomoc, natychmiast przygotowuje się dowalki. Przyjaciele ruszają na ratunek i odkrywają, że Grover spotkał kogoś wyjątkowego: dwoje potężnych dzieci półkrwi o nieznanym pochodzeniu. Ale to nie wszystko, co ich czeka. Król tytanów Kronos uknuł najbardziej po! dstępny ze swoich planów, a młodzi herosi mają być jego ofiarami. Nie tylko oni są w niebezpieczeństwie. Przebudził się starożytny potwór zdolny zniszczyć Olimp, a Artemida, jedyna bogini, która potrafi go wytropić, zaginęła. Percy i przyjaciele wraz z Łowczyniami Artemidy mają tylko tydzień, żeby odnaleźć porwaną boginię i rozwiązać tajemnicę potwora, na którego polowała. A po drodze będą się musieli zmierzyć z najniebezpieczniejszym wyzwaniem: mrożącą krew w żyłach klątwą tytana. Książka idealna dla chłopców w wieku 7-13 lat.  https://doci.pl/alien231/riordan-rick-3-kltwa-tytana+fem5vx

  1. W ciemności: Prawdziwa historia Leonii – Jana Frey

w ciemnościLeonia ma piętnaście lat i oczy jak szmaragdy… Czasami czuje się bardzo samotna i rozpaczliwie tęskni za światłem i kolorami – za błękitem nieba, zielenią trawy. Leonia jest niewidoma.
Stało się to dosłownie w chwilę po pierwszym pocałunku, kiedy to wysunęła się z objęć Frederika i wsiadła do samochodu. Zaraz potem uległa ciężkiemu wypadkowi. Dziewczyna obudziła się w świecie ciemności – na zawsze straciła wzrok. Jej powrót do normalnego życia jest bardzo bolesny i trudny. Wspierają ją w tym rodzina i przyjaciele. Wspaniała i wzruszająca proza! Wspaniała książka dla młodzieży.

https://doci.pl/Julka_15/frey-jana-w-ciemnoci+femsss5

  1. Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka – Rafał Kosik

felixRafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka Felix, Net i Nika jadą na zimowisko do pensjonatu Trzy Kuzynki, położonego w lesie, w górach na odludziu, a prowadzonego przez bardzo dziwne starsze panie. Stare meble i przedziwne obrazy tworzą niezwykłą atmosferę, a naprawdę strasznie zaczyna się robić, kiedy nocą ktoś chodzi po domu, pozostawiając przerażonym gimnazjalistom dziwne niespodzianki. Przyjaciele powoli odkrywają tajemnicę tego niezwykłego miejsca. W książce, jak we wszystkich tomach serii „Felix, Net i Nika”, nie zabraknie humoru, przygód z dreszczykiem i nastoletnich perturbacji damsko-męskich. Zapowiada się STRASZNIE smakowity pierwszy polski horror dla młodego czytelnika!    https://docer.pl/doc/n501x8

 

  1. Ostatnie poświęcenie – Richelle Mead

ostatniepoNigdy dotąd Rose nie miała takich kłopotów. Zawsze myślała, że zginie w walce. Tymczasem wygląda na to, że zostanie stracona i nie może liczyć na sprawiedliwy proces. Dla królobójczyni nikt nie ma litości… A burzliwa przeszłość dziewczyny świadczy przeciwko niej. Na szczęście Rose zostali jeszcze oddani przyjaciele, którzy muszą pomóc jej w ucieczce z więzienia, a także Dymitr. Czy po powrocie do świata żywych chłopak na nowo nauczy się kochać?

Książka idealna dla nastolatków.  https://doci.pl/aureon/6-ostatnie-powicenie-richelle-mead+fsmx1e

  1. Sceny z życia smoków – Beata Krupska

scenyzzyciasmokowSmoki Beaty Krupskiej nie dają się wcisnąć w żadne szufladki (być może dlatego, że są po prostu za wielkie). Nie są podobne do żadnego innego bajkowego gada – jedne grube, pokryte gdzieniegdzie kłakami, inne szczupłe, rasowe, z kolorowymi jeżykami na głowach, jeszcze inne puchate wielkogady (bo przecież nie wielkoludy…) o pomarańczowych oczach. Są tak różne, ale coś je łączy – wszystkie smoki z prawdziwego zdarzenia mają na szyjach termosy z zupą ogórkową, wcinają smażone na maśle muchomory i jedno jest pewne – nie potrafią latać, choć ogniem czasami zieją, a na zimę zasypiają snem niedźwiedzim (albo raczej smoczym). Mieszkają sobie na leśnej polanie, unikając ludzi. I wcale nie są sympatyczne, wręcz przeciwnie – to zarozumiałe i zgryźliwe gadziny. Ale nie można ich nie lubić, a to choćby dzięki pomysłowości i poczuciu humoru. Bo jak tu nie zapałać sympatią do przerośniętej jaszczurki, która potrafi liczyć tylko do osiemnastu, a czasami zagra też na saksofonie i zbuduje mur? Każdy smok to indywidualista. Są smoki rasowe i „skundlone”. Smocza arystokracja charakteryzuje się smukłością sylwetki oraz przechodzeniem mutacji strun głosowych. To bardzo muzykalne smoki: „Są tak muzykalne, że nigdy nie słuchają muzyki. Muzyka je drażni i w tym rozdrażnieniu zjadają ludzi”. Poza tym żrą krochmal i są strasznie zarozumiałe. Ta przezabawna książeczka sprawdzi się zarówno dla dziewczynek jak i chłopców zarówno tych małych jak i nieco większych.

 

  1. Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa– Rafał Kosik

feilixikatastrofaKim są tajemnicze zjawy, podążające za bohaterami? Do czego służy maszyna odnaleziona w tajnej bazie wojskowej? Jeśli lubicie się śmiać i bać, wybierzcie się w podróż do świata, w którym wszystko jest możliwe. To pełna doskonałego humoru i trzymająca w napięciu sensacyjna powieść dla młodych czytelników. Bohaterowie, uczniowie pierwszej klasy warszawskiego gimnazjum, wpadają w wir niezwykłych zdarzeń. Spotykają wielką, mięsożerną roślinę, niechcący uruchamiają tajemniczą maszynę, od lat ukrytą głęboko pod ziemią, próbują zapobiec katastrofie lotniczej i odbywają podróż latającym żaglowcem. To tylko kilka z niesamowitych przygód, w jakich uczestniczą. Jednocześnie, by móc wrócić do domu, muszą rozwiązać pewną niezwykle skomplikowaną zagadkę. Nie jest to łatwe, bowiem są ścigani przez tajemnicze zjawy. W wyjściu cało z kolejnych opresji pomagają im wynalazki Felixa, niezwykła intuicja Niki oraz talent matematyczny Neta. Towarzyszy im Manfred, zaprzyjaźniony program sztucznej inteligencji. Książka jest napisana młodym językiem, a akcja osadzona w polskich realiach. Przygoda goni przygodę, a książkę czyta się jednym tchem!  https://docer.pl/doc/n501xv

  1. Przysięga krwi – Richelle Mead

przysiegakrwiNiedawny atak na Akademię Świętego Władimira zatrząsł całym światem morojów. Wielu zginęło. Ale los niektórych uprowadzonych okazał się gorszy niż śmierć… Szyję Rose zdobi teraz tatuaż doświadczonej zabójczyni strzyg. Ona myśli jednak tylko o Dymitrze Bielikowie. Musi zawędrować na koniec świata, żeby go odnaleźć i dotrzymać złożonej mu przysięgi. Nie wie jednak, czy ukochany nadal pragnie, by go ocaliła… Czy znajdzie w sobie siłę, by zabić Dymitra. A może poświęci samą siebie w imię wiecznej miłości? Jak pod jej nieobecność poradzi sobie Lissa? Książka idealna dla młodzieży.  https://doci.pl/Alex-xandra/mead-richelle-akademia-wampirw-4-przysiga-krwi+fs58x8x

Dodatkowe informacje