polski

„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.

Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

 J.Iwaszkiewicz

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

Niestety, pandemia sprawiła, że nie możemy wspólnie w szkole obchodzić z Wami tego święta. Dlatego z  tej okazji przygotowałyśmy kilka ciekawych  propozycji. Zapraszamy do poczytania i obejrzenia. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

  1. NA POCZĄTEK – KRÓTKA PREZENTACJA „HISTORIA JĘZYKA POLSKIEGO”   ► PREZENTACJA
  1. CIEKAWOSTKI O JĘZYKACH, O KTÓRYCH MOGLIŚCIE NIE WIEDZIEĆ. ► CIEKAWOSTKI
  1. CIEKAWOSTKI O JĘZYKU POLSKIM ► CIEKAWOSTKI
  1. FILMIK - CIEKAWY EKSPERYMENT „KONIEC JĘZYKA ZA PRZEWODNIKA!” – NIE ZDRADZAMY, O CO CHODZIŁO W EKSPERYMENCIE, SAMI ZOBACZCIE. ►   https://www.youtube.com/watch?v=JbSrAGoPxJk&t=6s
  1. QUIZ - Czy znasz znaczenie tych 16 słów?

https://pomorska.pl/quiz/pytanie/1,4304,miedzynarodowy_dzien_jezyka_ojczystego_czy_znasz_znaczenie_tych_16_slow,n,q,t.html

W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty - dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

  1. ŁAMAŃCE JĘZYKOWE  ► ŁAMAŃCE

A może ktoś spróbuje i zmierzy się z łamańcami językowymi. Spróbujcie i Wy zostać mistrzem wymowy. Gwarantujemy świetną zabawę i dużo śmiechu.

  1. A W WOLNEJ CHWILI, WSPÓLNIE Z BLISKIMI – ZADANKA - ► ZADANKA

                                                            DOBREJ ZABAWY, POŁAMANIA JĘZYKA !!!

Dodatkowe informacje