103meczaktywnekaszuby     

 "Witôjta w jómie lwa!"

tym hasłem Trefl Gdańsk powitał w piątek blisko 7 tysięcy dzieci uczących się języka kaszubskiego.

       Grupa uczniów z naszej szkoły uczących się j.kaszubskiego wraz z opiekunami była kibicem meczu siatkówki mężczyzn pomiędzy PGE Atom Trefl Sopot a Cuprum Lubin w Ergo Arenie. Było to ogromne przeżycie nie tylko dla opiekunów ale przede wszystkim dla dzieci. A zaczęło się od tego, że nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „Aktywne Kaszuby". Dzięki uczestnictwu w konkursie i z pewnością ogromnemu szczęściu znaleźliśmy się w grupie 100 szkół,  które otrzymały zaproszenie na mecz, z którego z  radością skorzystaliśmy. Mimo powrotu w późnych godzinach wieczornych, wszyscy wrócili pełni niezapomnianych wrażeń.To było wyjątkowe spotkanie w Ergo Arenie. Nie tylko ze względu na sportowe podboje podopiecznych trenera Andrei Anastasiego. Do hali zawitała bowiem młodzież z całego Pomorza. Głównie dzięki jej obecności frekwencja w piątkowym meczu wyniosła aż 9781 osób. Oprócz rekordu frekwencji pobito również także siatkarski rekord hałasu - kibice wygenerowali 117 dB, w ten sposób poprawiając zeszłoroczny rekord Ergo Areny.                                                  B. Kochańska

Nie lada atrakcją było poznanie Pani Weroniki Korthas, znanej kaszubskiej piosenkarki, która swoim występem umiliła czas w przerwie meczu.

101

KASZUBSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO,

W tym roku tematem będzie:

„Kaszubski Anioł Stróż”

Konkurs jest organizowany przez

Szkołę Podstawową im. M. Konopnickiej w Potęgowie

Celem konkursu jest przedstawienie oczyma dzieci i młodzieży wyobrażenia Anioła Stróża, który opiekuje się Kaszubami, umieszczając Jego wizerunek na tle związanym z Kaszubami. Adresatem konkursu są uczniowie klas I-III SP, IV-VII SP oraz II-III Gim.

 REGULAMIN KONKURSU

Zachęcamy do udziału w konkursie!

      Znowu odwiedziliśmy Wejherowo. Tym razem na wycieczkę wybrali się uczniowie klas młodszych, którzy uczą się języka kaszubskiego. Pani Ola, nasza przewodniczka, opowiedziała nam wiele ciekawych historii z dziejów Wejherowa, zwiedzilismy Ratusz, salę obrad, obejrzeliśmy makiety zabytkowego centrum miasta i Kalwarii Wejherowskiej oraz salę, w której zgromadzono pamiątki dotyczące historii miasta, okresu międzywojennego. Pani przewodnik mówiła o zwyczajach kaszubskich, o życiu i zajęciach mieszkańców dawnego Wejherowa. Był też czas na pyszne lody na rynku wejherowskim, wspólne zdjęcia przy pomnikach założyciela miasta oraz Remusa oraz zabawy w pięknym wejherowskim parku. Wycieczka była bardzo udana, dziękujemy :)

  B. Kochańska

        Uczniowie uczestniczący w zajęciach z języka kaszubskiego, z naszej szkoły i ze szkoły w Skórowie, wzięli udział w wycieczce do Wejherowa. Na miejscu czekał na nas przewodnik, który oprowadził nas po Ratuszu i opowiedział historię o Jakubie Wejherze, założycielu miasta Wejherowa. Następnym punktem programu był spacer po parku i po Kalwarii Wejherowskiej, której fundatorem był założyciel miasta. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała nam o zwyczajach kaszubskich, o życiu i zajęciach mieszkańców dawnego Wejherowa, o historii Kalwarii.  W drodze mogliśmy jeszcze „rzucić okiem” na Filharmonię Kaszubską, do której wybierzemy się następnym razem. Mimo deszczowej pogody, był też czas na pyszne lody na rynku wejherowskim, wspólne zdjęcia przy pomnikach założyciela miasta oraz Remusa. Wycieczka była udana, dziękujemy :)

  B. Kochańska

 

      Dnia 20.10.2017 r. klasy: IV, V, VI i VII brały udział w wycieczce do Słupska zorganizowanej w ramach nauczania języka kaszubskiego. Podczas spaceru po mieście uczniowie zobaczyli Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy, Bramę Młyńską oraz Mury Obronne. Ważnym punktem programu była wizyta w Multikinie oraz seans filmu animowanego "Emotki".

Opiekunami wycieczki byli: Katarzyna Błaszczyk i Alicja Matuszewska

Dodatkowe informacje