Pierwszy biwak za nami! 25 i 26 października odbył się biwak dla uczniów uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego. Pojechaliśmy do Kisewa w gminie Łęczyce. W czasie spaceru po okolicy, odkryliśmy skarby tej malowniczej, kaszubskiej wsi. Pierwszym był polodowcowy głaz narzutowy, nazywany Diabelskim Kamieniem, drugim - stary cmentarz, o którym ludzie opowiadają różne historie.

    Pełen zadumy spacer po cmentarzu, przeplatany był opowieściami i legendami, które opowiedziała nam nasza przewodniczka, Pani Dorota Grzebiela - mieszkanka Kisewa. Podziwialiśmy też, przepływającą przez wieś, rzekę Kisewkę.

   Dobrze było wrócić do świetlicy, wypić gorącą herbatkę z cytryną i cieszyć się towarzystwem kolegów i koleżanek.

    Wszystkie posiłki przygotowywaliśmy sami: kaszubską zupę - kartoflankę, gofry, naleśniki, drożdżowe bułeczki i strucle - z marmoladą i twarogiem.  Były też kiełbaski

 

   Wieczorem gościliśmy Pana, który wychował się w Kisewie. Opowiedział nam - raz po polsku, raz po kaszubsku - o sobie, o tym, jak wyglądało życie we wsi, o ludziach, zwyczajach, tradycjach. Pan Kazimierz i Jego małżonka podarowali nam słodycze i piękny obrus.

    Nocowaliśmy w Świetlicy Wiejskiej w Kisewie. Po opowieściach usłyszanych w ciągu dnia, trudno było zasnąć... 

Opiekunki: Arleta Boyke i Katarzyna Kłos-Tuchalska

 

Dodatkowe informacje