FINAŁ MATMANA          logo matmana

24 maja odbył się etap wojewódzki XI Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego „Matman” z warsztatami informatycznymi. Wzięło w nim udział 29 uczniów z 15 szkół. Na tym etapie spotkali się finaliści, którzy walczyli o tytuł laureata.

Taki tytuł uzyskali w klasach pierwszych: Maja Horbacz z Gimnazjum im. Gen. M. Zaruskiego w Ustce – I miejsce, Bartosz Olechnowicz z Gimnazjum nr 6 w Słupsku – II miejsce oraz Jakub Sitkowski z Zespołu Szkół w Wicku – III miejsce.

Laureatami w klasach drugich zostali: Dawid Stereńczak z Gimnazjum nr 6 w Słupsku – I miejsce, Klaudia Kozakiewicz ze Społecznego Gimnazjum UTO w Ustce – II miejsce, Laura Moszko ze Społecznego Gimnazjum UTO w Ustce – III miejsce.

W klasach trzecich, laureatami zostali: Jakub Antoszek z Zespołu Szkół w Wicku – I miejsce, Martyna Felskowska z Gimnazjum J. Piłsudskiego w Sierakowicach – II miejsce oraz Adrian Charytonik z Zespołu Szkół w Łebie – III miejsce.

Finalistami z naszej szkoły zostali Mateusz Machola z klasy I, Zuzia Fitowska i Iwo Szmpruch z klasy II, a ze Zespołu Szkół w Łupawie – Paweł Okuński. Nasi uczniowie dzielnie walczyli o tytuł laureata, zdobywając bardzo dużą ilość punktów i niewiele im zabrakło, aby znaleźć się w pierwszej trójce. Jesteśmy z nich bardzo dumni.

W tym roku, po raz pierwszy wszystkie szkoły walczyły o Puchar Matmana, który wywalczyło Gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Sierakowicach. Na ten sukces pracowali wszyscy uczniowie tego gimnazjum, zbierając punkty od etapu szkolnego po wojewódzki, od punktów zdobytych indywidualnie po punkty zdobyte w grupach.

Bardzo ciekawie, uczniowie przedstawili „Matmana” opracowując wykresy, tabele, porównując wyniki, wyciągając średnie i wnioski. Napisali nawet wiersz. Perfekcyjnie podsumowali konkurs, zwracając uwagę na wiele istotnych szczegółów, wykorzystując znajomość programów komputerowych oraz swoją pomysłowość. To była naprawdę wielka przyjemność, móc oglądać prace uczniów.

Wiersz napisany przez finalistów klasy drugiej:

„Konkurs Matman trwa właśnie,

Jest to edycja numer jedenaście.

W klasach drugich 37 osób się zakwalifikowało,

Z tego 10 do etapu wojewódzkiego się dostało.

Słupskie gimnazjum najwięcej punktów uzyskało,

Żadne z nas maksymalnego wyniku nie miało.

W roku tym, forma konkursu uległa zmianie

I rozpoczęło się w konkurencji grupowej zmaganie.

Wyniki znaczenia nie mają,

Właściwie tu wszyscy wygrywają.”

Sukces konkursu, to przede wszystkim sukces wszystkich ludzi, którzy się angażują i pomagają go przygotować. Przepyszne ciasta i ciastka upiekli tym razem sami nauczyciele, a smaczne i kolorowe kanapki zrobili pracownicy obsługi. W pomoc, zaangażowani byli również uczniowie, którzy pomagali przy dekoracji. Bardzo wiele osób włączyło się w: pracę w komisjach, opiekę podczas warsztatów, a także całościową organizację konkursu. Było to ogromne wyzwanie, kosztowało bardzo wiele pracy , ale też uzyskaliśmy bardzo dużo satysfakcji z efektów całego przedsięwzięcia.

Jesteśmy dumni, że możemy wpływać na rozwój młodych talentów, dawać radość i pomagać osiągać sukcesy.

Gratulujemy laureatom i finalistom konkursu i dziękujemy za wsparcie wszystkim sponsorom: pani Bożenie i Andrzejowi Klassa, panu Jerzemu Czarneckiemu oraz p. Jarosławowi Paziewskiemu, a także Radzie Rodziców przy Zespole Szkół w Potęgowie.

Dzięki naszym sponsorom, laureaci otrzymali piękne puchary, dyplomy, długopisy oraz karty podarunkowe do Empiku, a finaliści medale, dyplomy i długopisy.

Zakończył się XI Wojewódzki Konkurs Matematyczny „Matman” – był wyjątkowy, bo wyjątkowi uczniowie i opiekunowie wzięli w nim udział, wyjątkowi ludzie go przygotowali i wszyscy stworzyli wyjątkową atmosferę. Za co wszystkim bardzo serdecznie dziękuję.

Agnieszka Fitowska

PROTOKOŁY Z KONKURSU

Dodatkowe informacje