Od 2011 roku obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.
Jego celem jest przywracanie pamięci i oddanie hołdu tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i nadal walczyli o niepodległą Polskę.
Data 1 marca nie jest przypadkowa.
Tego dnia 1951 roku, w mokotowskim więzieniu w Warszawie, komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
Warto przypomnieć o bohaterskich postawach Polaków po 1945 roku i ciągle je popularyzować. Wśród nich postać Danuty Siedzikówny- Inki, która może być przykładem dla młodych ludzi. Do końca pozostała wierna ideałom Armii Krajowej i nawet w obliczu śmierci nie wydała nikogo wysyłając z więzienia słynny gryps ze słowami ,,Zachowałam się jak trzeba”.
Szukajmy ciekawych wzorów do naśladowania.
Pamiętajmy o „Niezłomnych”, m. in.: Danucie Siedzikównie ps. „Inka", Hieronimie Dekutowskim ps. „Zapora”, Auguście Emilu Fieldorfie, ps.„Nil”, Witoldzie Pileckim, ps.„Witold”, Janie Rodowiczu ps. „Anoda”, Zygmuncie Szendzielarzu, ps. „Łupaszka”, i in.