W sobotę 6-go listopada 2021 roku w Szkole Podstawowej w Potęgowie odbyły się warsztaty nauki haftu kaszubskiego dla uczniów uczących się języka kaszubskiego.

Uczestnicy poznali legendę haftu kaszubskiego, która głosi, że gdy mała Kaszubka wędrowała z obiadem do babci, po  drodze mocno pobrudziła śnieżnobiały fartuszek. Babcia, by pocieszyć zasmuconą wnuczkę wzięła od niej umorusany fartuszek i poszła z nim na łąkę. Zerwała  wszystkie rosnące na łące kwiaty , odrysowała je na fartuszku i wyszyła kolorowymi nićmi. Zapoczątkowała tym samym piękną historię kaszubskiego haftu .

Pierwsze hafty datuje się na początek XIII wieku, gdzie w Żukowie siostry norbertanki zaczęły zajmować się wyszywaniem czepców i szat liturgicznych jednobarwnymi srebrnymi i złotymi nićmi.

Początki  nauki zawsze są trudne, uczyliśmy się odmierzać odpowiednią długość nici, rozdwajać ją, nawlekać  i w końcu wprowadzać nitkę tak w materiał, aby nie robić supełków. Czas upłynął nam szybko  i w miłej atmosferze. Udało nam się wyszyć proste łańcuszki i małe listki, co sprawiło wielką  radość i chęć uczestniczenia w  dalszej nauce.

                                                                            Barbara Szul

Dodatkowe informacje