korczakcytat

To był wyjątkowy rok szkolny. W marcu, kiedy byliśmy rozpędzeni w działaniach szkoły, kiedy uczniowie mieli zaplanowany maraton wydarzeń sportowych, kiedy nasze talenty muzyczne miały pokazać co potrafią, nastąpiło gwałtowne STOP. Na szkolnym apelu uczniowie z wielkim aplauzem przyjęli informację o nieoczekiwanym "wolnym". Z czasem ruszyło zdalne nauczanie, które dla dzieci, rodziców i nauczycieli było nie lada wyzwaniem. Wszyscy zostaliśmy wrzuceni na głęboką wodę: uczniowie, rodzice i nauczyciele. Zamknięci w domach, skupieni przed laptopami wyszukiwaliśmy informacje, filmy, tworzyliśmy prezentacje, lapbooki, wysyłaliśmy zadania, rozwiązywaliśmy quizy, poznawaliśmy program Teams i spotykaliśmy się przez kamerki...

Ale już po kilku tygodniach zaczęły się pytania. Kiedy wracamy? Czy i kiedy szkoła będzie otwarta? Jakie są plany powrotu do normalnej nauki? Kiedy "ruszy" wreszcie szkoła? Aplauz uczniów z 11 marca (ostatni dzień stacjonarnej nauki) szybko wśród nich opadł.

I stało się tak, że za powrotem zatęsknili i uczniowie, i rodzice, i nauczyciele... Wszyscy chcieliśmy wrócić, ale nie mogliśmy z wiadomego powodu. Stanęliśmy jednak po tej samej stronie - po stronie chęci tworzenia czegoś wspólnie, razem, dzielenia się emocjami... Wszystkim nam brakowało siebie nawzajem.
Co bardzo ważne, w tej zdalnej formie nauczania udało nam się nikogo "nie zgubić". Wszyscy wychowawcy stanęli na wysokości zadania i różnymi sposobami docierali do swoich uczniów, którzy z różnych przyczyn mieli (zwłaszcza początkowo) kłopoty z komunikacją, aby Ci realizowali choć minimum tego, co normalnie poznaliby w szkole.
Spróbujmy znaleźć jednak i plusy tej wyjątkowej sytuacji. Każdy z nas pogłębił niewątpliwie swoje umiejętności informatyczne, wielu uczniów musiało się zdobyć na większą samodzielność, zwiększyła się umiejętność poszukiwań informacji w największej bazie wiedzy jaką jest Internet, wielu z nas częściej sięgnęło po dawno nie czytaną książkę.
Dzisiaj kończymy ten nietypowy rok szkolny. Nasi uczniowie zdążyli osiągnąć w nim wiele sukcesów na różnych polach edukacji i sportu. O nich szeroko poinformujemy w podsumowaniu na stronach internetowych naszej szkoły. Niejednokrotnie okazywali się najlepszymi w powiecie i jednymi z najlepszych w województwie. Wydarzyło się wiele ciekawych wydarzeń, akcji i przedsięwzięć. Często nasi uczniowie pokazali w nich swoje wspaniałe cechy charakteru. Byliśmy z Was dumni. Wykazali się wyjątkową aktywnością i zaangażowaniem. Bardzo aktywnie działał Samorząd Uczniowski.
W wielu działaniach z chęcią wzięli udział wspaniali rodzice naszych uczniów. Dla Was kochani - ogromny szacunek i podziękowanie. Za Waszą bezinteresowność - szczere słowa uznania. Wielu z Was przez ostatnie trzy miesiące wcieliło się również w rolę nauczyciela i zapewne z chęcią tą rolę dzisiaj odstawia. Wreszcie zostaniecie mamą i tatą.

Naszym uczniom życzę pięknych wakacji, doznania wielu wspaniałych wrażeń. Ujrzenia piękna krajobrazów, ale i piękna człowieka wokół Was. Bądźcie sobą, bądźcie rozsądni, a gdyby było trzeba- umiejcie powiedzieć - nie. Kiedy wokół Was działoby się zło - nie bądźcie na nie obojętni.

Nasi ósmoklasiści! Macie wielkie możliwości. Wielu z Was już dzisiaj posiada wiedzę, która zawstydziłaby niejednego dorosłego. Wykorzystajcie ją, poszerzajcie i pogłębiajcie. Wierzę, że będziecie w życiu ludźmi wartościowymi, którzy będą dostrzegali dobro i potrzebę innego człowieka. W szkole średniej możecie z głową podniesioną do góry powiedzieć - jestem absolwentem Szkoły Podstawowej w Potęgowie.

Mówiąc za Churchillem - to nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku!

Powodzenia, świat stoi przed Wami otwarty.

Sławomir Hinca

Dodatkowe informacje