9maja1

            Data 9 maja nawiązuje do podpisania historycznej deklaracji Schumana, będącej początkiem integracji kontynentu.  Minęło już 16 lat, kiedy jesteśmy członkiem Unii Europejskiej. Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej.

     Przedstawiając ideę zjednoczonej Europy w 1950 roku, Robert Schuman, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, powiedział: - Europa nie powstanie ani od razu, ani według jednego planu. Będzie powstawała poprzez konkretne osiągnięcia budujące rzeczywistą solidarność.

        Wkładem Polski w budowę tej solidarności było doświadczenie kraju, który przyczynił się do zjednoczenia „starej” i „nowej” Europy. Wprowadził demokrację własnymi siłami i pokazał, jak ten trudny proces przełożyć na sukces gospodarczy.

       1 maja 2004 roku, razem z Czechami, Węgrami, Estonią, Litwą, Łotwą, Słowacją, Słowenią, Cyprem oraz Maltą, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Dzisiaj, z perspektywy 16 lat, można powiedzieć, że był to dobrze wykorzystany czas.

     Gospodarcze efekty członkostwa Polski w UE są widoczne gołym okiem. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w latach 2003-2018 PKB Polski w przeliczeniu na mieszkańca podwoiło się. Polska jest największym beneficjentem środków z UE.

    Polacy także dobrze czują się we wspólnej Europie. Z wielu danych wynika, że poziom zaufania do unijnych instytucji oraz pozytywnego nastawienia do Unii Europejskiej są w Polsce zdecydowanie wyższe od europejskiej średniej.  Wielu naszych rodaków swoje miejsca pracy, a często i życia znalazło w różnych państwach europejskiej wspólnoty.

     Również uczniowie naszej szkoły angażują się w działania proeuropejskie.  W tym roku udział w projekcie „Cześć Europo!”. Hubert Szewczyk, Jakub Ziółkowski i Bartosz Turski dla szkolnej społeczności przygotowali wystawę, prezentację oraz zorganizowali turniej wiedzy angażując uczniów, rodziców i nauczycieli. Efektem ich działalności jest dostępny tu filmik.  

Sławomir Hinca

9maja2

 

Dodatkowe informacje