Wycieczka "archeologów" do Gdańska

        W sobotę 1 grudnia grupa uczniów z koła archeologicznego wzięła udział w wycieczce do Gdańska. Pierwszym jej punktem była Góra Gradowa, skąd można było zobaczyć piękną panoramę miasta. Obok niej mogliśmy zwiedzić jak wyglądają Forty Napoleońskie - budowle obronne Gdańska. Znakomicie i nowocześnie wyposażone,  informowały o historii Gdańska - miasta, które często dzięki swojej sile i zamożności niejednokrotnie broniło się przed najeźdźcami i posiadało dużą autonomię (Wolne Miasto). Następnie przeszliśmy obok Dworu Artusa i pomnika Neptuna, aby zobaczyć największy Kościół ceglany w stylu gotyckim  w Europie - Gdańską Bazylikę Mariacką (budowana w XIV - XVI w.)  Po wejściu na wieżę Bazyliki  (wysokość 77 m)  i pokonaniu ponad 400 stopni schodów można było podziwiać przepiękne widoki  Gdańska  i Morza Bałtyckiego. Z świątyni udaliśmy się do głównego punktu wycieczki -Muzeum Archeologicznego. Tu obejrzeliśmy specjalnie przygotowaną prezentację dotyczącą życia w okresie prehistorycznym, która była wstępem do zwiedzania zasobów muzeum. W nim oprócz najstarszych eksponatów z Pomorza Gdańskiego i całej Polski mogliśmy podziwiać salę afrykańską, której bogate zbiory zawdzięczamy polskim archeologom eksplorującym kontynent afrykański.

 Mimo panującego zimna, kolejna wycieczka naszych "archeologów" niewątpliwie  należała do bardzo udanych.

Sławomir Hinca

Dodatkowe informacje