flaga

Maj to miesiąc, w którym każdy Polak powinien pamiętać o ważnych wydarzeniach dla naszej Ojczyzny. Dzień Flagi Państwowej oraz Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to znaczące daty w historii kraju, dlatego też w tym miesiącu cała społeczność szkolna szczególnie stara się rozwijać uczucia patriotyczne i wzbudzać miłość do Ojczyzny.

2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych – zostało ustanowione uchwałą Sejmu z 20 lutego w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 

Kolory Flagi Polskiej towarzyszą nierozerwalnie dziejom historycznym naszego narodu, a są nimi czerwień – symbolizująca przelaną krew w walce w obronie kraju oraz biel – symbolizująca wartości duchowe, czystość i niepokalanie. Te przyjęte przez sejm barwy, 1 sierpnia 1919 roku, rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach.

2 maja nie jest przypadkową datą, gdyż tego dnia 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę nazistowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę między innymi na Kolumnie Zwycięstwa w berlińskim Parku Tiergarten oraz na budynku Reichstagu.

Eksponując barwy narodowe i flagę państwową powinniśmy przestrzegać następujących zasad:
-flaga musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta lub postrzępiona;
-na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią;
-w dniach żałoby narodowej flaga państwowa RP podniesiona jest do połowy masztu.
-flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody;
-flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem;
-podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie, w kolejności zgodnej z hierarchią;
-flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu;
-na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków;

W myśl obowiązujących do dziś zapisów ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, flagą Rzeczpospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach bieli i czerwieni w proporcji 5:8, umieszczonych na maszcie. W odróżnieniu od barw narodowych flaga ma określone, wskazane wcześniej proporcje. Natomiast barwy narodowe mogą charakteryzować się dowolną długością i szerokością (przy czym szerokość pasów musi być taka sama). Flaga i barwy narodowe towarzyszą nam we wszystkich ważnych momentach. Dlatego też powinniśmy je prezentować w zgodzie z tradycją, obowiązującymi zasadami i otaczać należytym honorem.

Dodatkowe informacje