KASZUBSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO,

W tym roku tematem będzie:

„Kaszubski Anioł Stróż”

Konkurs jest organizowany przez

Szkołę Podstawową im. M. Konopnickiej w Potęgowie

Celem konkursu jest przedstawienie oczyma dzieci i młodzieży wyobrażenia Anioła Stróża, który opiekuje się Kaszubami, umieszczając Jego wizerunek na tle związanym z Kaszubami. Adresatem konkursu są uczniowie klas I-III SP, IV-VII SP oraz II-III Gim.

 REGULAMIN KONKURSU

Zachęcamy do udziału w konkursie!

      Znowu odwiedziliśmy Wejherowo. Tym razem na wycieczkę wybrali się uczniowie klas młodszych, którzy uczą się języka kaszubskiego. Pani Ola, nasza przewodniczka, opowiedziała nam wiele ciekawych historii z dziejów Wejherowa, zwiedzilismy Ratusz, salę obrad, obejrzeliśmy makiety zabytkowego centrum miasta i Kalwarii Wejherowskiej oraz salę, w której zgromadzono pamiątki dotyczące historii miasta, okresu międzywojennego. Pani przewodnik mówiła o zwyczajach kaszubskich, o życiu i zajęciach mieszkańców dawnego Wejherowa. Był też czas na pyszne lody na rynku wejherowskim, wspólne zdjęcia przy pomnikach założyciela miasta oraz Remusa oraz zabawy w pięknym wejherowskim parku. Wycieczka była bardzo udana, dziękujemy :)

  B. Kochańska

        Uczniowie uczestniczący w zajęciach z języka kaszubskiego, z naszej szkoły i ze szkoły w Skórowie, wzięli udział w wycieczce do Wejherowa. Na miejscu czekał na nas przewodnik, który oprowadził nas po Ratuszu i opowiedział historię o Jakubie Wejherze, założycielu miasta Wejherowa. Następnym punktem programu był spacer po parku i po Kalwarii Wejherowskiej, której fundatorem był założyciel miasta. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała nam o zwyczajach kaszubskich, o życiu i zajęciach mieszkańców dawnego Wejherowa, o historii Kalwarii.  W drodze mogliśmy jeszcze „rzucić okiem” na Filharmonię Kaszubską, do której wybierzemy się następnym razem. Mimo deszczowej pogody, był też czas na pyszne lody na rynku wejherowskim, wspólne zdjęcia przy pomnikach założyciela miasta oraz Remusa. Wycieczka była udana, dziękujemy :)

  B. Kochańska

 

      Dnia 20.10.2017 r. klasy: IV, V, VI i VII brały udział w wycieczce do Słupska zorganizowanej w ramach nauczania języka kaszubskiego. Podczas spaceru po mieście uczniowie zobaczyli Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy, Bramę Młyńską oraz Mury Obronne. Ważnym punktem programu była wizyta w Multikinie oraz seans filmu animowanego "Emotki".

Opiekunami wycieczki byli: Katarzyna Błaszczyk i Alicja Matuszewska

Gala III Regionalnego Konkursu Plastycznego

"Papież – Święty Jan Paweł II w motywach kaszubskich."

       Po raz trzeci Zespół Szkół w Potęgowie gościł laureatów Regionalnego konkursu plastycznego, którego myślą przewodnią w tym roku był Papież Jan Paweł II. Gala odbyła się 14 czerwca 2017 r. To dla nas ogromny zaszczyt, że konkurs ten odbywa się pod patronatem miesięcznika „Pomerania”, bo dzięki temu możemy dotrzeć do większej liczby uczestników. A tych w tym roku nie zabrakło! Do naszej szkoły dotarło 70 prac ze szkół w Skórowie, Niepoględziu, Nowej Wsi Lęborskiej, Leśnicach, Damnicy i Motarzynie. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Potęgowie również zgłosili swoje prace. Wybór był bardzo trudny, poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki.

     W kategorii klas I – III SP zwyciężyli Agata Kreft i Fabian Tutkowski ze Szkoły Podstawowej w Motarzynie, drugie miejsce zajęła Monika Zawadzka ze Szkoły Podstawowej w Skórowie, a trzecie Wiktoria Kozłowska ze Szkoły Podstawowej w Skórowie. Wyróżnienia otrzymali Tomasz Krawczak, reprezentujący szkołę w Nowej Wsi Lęborskiej oraz Natalia Sokołowska ze szkoły w Damnicy.

     W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce wywalczyła Paulina Treder, ze szkoły w Skórowie. Drugie miejsce ex aequo zajęli Jowita Smentoch, ze szkoły w Nowej Wsi Lęborskiej i Filip Siniawski ze szkoły w Potęgowie Na trzecim miejscu znalazła się praca Roksany Chochła ze Szkoły Podstawowej w Damnicy i Wiktorii Szycko ze szkoły w Skórowie. W tej kategorii wyróżnieni zostali również: Michał Prondziński ze Szkoły Podstawowej w Motarzynie i Oliwia Lubocka ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Lęborskiej.

     W gimnazjum pierwsze miejsce zajęła praca Natalii Biarda z Damnicy. Na drugim miejscu znalazły się prace Macieja Leli i Klaudii Ligockiej z Leśnic oraz Sandry Gneba z Potęgowa. Aleksandra Słodzińska z Damnicy oraz Patrycja Drońska i Martyna Mańkowska z Potęgowa to autorki prac, które uplasowały się na trzecim miejscu. Wyróżnione w tej kategorii zostały: Wiktoria Irzyk z Redzikowa, Paulina Puchalska z Potęgowa, Małgorzata Chołka i Agata Milewczyk z Nowej Wsi Lęborskiej.

Zwycięzcy pierwszych miejsc otrzymują roczną prenumeratę miesięcznika „Pomerania”. Dla wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych jest również wycieczka.

Chciałabym podziękować wszystkim, którzy przyczyniają się do tego, że w naszej szkole może odbywać się taki konkurs. Dziękujemy dyrekcji szkoły, redakcji „Pomeranii”, p. Urszuli Zamęckiej i panu Danielowi Spoczyńskiemu,

B. Kochańska

Dodatkowe informacje