Członkowie Klubów Młodego Archeologa ze szkół w Potęgowie i Łupawie odwiedzili 5 czerwca Muzeum w Lęborku. Podczas ciekawych opowieści o losach naszego regionu, uczniowie dowiedzieli się m.in. co ma wspólnego gród w Białogardzie z Lęborkiem, jakie sekrety kryją gdańskie szafy, co szkodzi bardziej: cyna czy srebro oraz jak długo mógł trwać sarmacki pogrzeb.  Jednak głównym celem wycieczki był dział archeologiczny, gdzie uczniowie obejrzeli  przedmioty codziennego użytku takie jak: naczynia gliniane, narzędzia kamienne i krzemienne, ozdoby, części stroju, przybory toaletowe  oraz popielnice gliniane, przeznaczone do składania przepalonych na stosie ludzkich szczątków, wytwarzane przez ludność zamieszkującą okoliczne ziemie.  Miłym akcentem były zdjęcia z łupawskich wykopalisk neolitycznych oraz z Dąbrówna. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły też artefakty zgromadzone po wykopaliskach z okolic Czarnówka koło Lęborka, szczególnie szklana butelka w kształcie ryby (jedna z pięciu zachowanych w muzeach na całym świecie!) oraz piękny szklany puchar z wzorem w białe i niebieskie łabędzie.

Wycieczka była zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów”.

Sławomir Hinca

Dodatkowe informacje