REALIZACJA PROJEKTU KLAS II GIMNAZJUM ,,ILE CHEMII JEMY KAŻDEGO DNIA?’’

       W II semestrze roku szkolnego 2016/17 rozpoczęliśmy pracę nad naszym projektem pt. ,,Ile chemii jemy każdego dnia?’’. Celem projektu było uświadomienie młodzieży, co jemy i jaki jest skład naszego pożywienia (czyli  czy wiemy co jemy?). Na początku naszych spotkań ustaliliśmy plan działania. Przygotowaliśmy ankietę i przeprowadziliśmy ją w klasach pierwszych gimnazjum. Wyniki ankiety były niepokojące. Okazało się bowiem, że młodzież źle się odżywia. Ankiety doprowadziły nas do codziennego jadłospisu naszych koleżanek i kolegów. A tam: jasne pieczywo, frytki, smażone mięso, cola, drożdżówki a na przekąski chipsy i batoniki (snickers i kit kat). Wykonaliśmy więc gazetkę ukazującą dwa typowe jadłospisy naszych uczniów i przedstawiliśmy skład chemiczny wypisanych produktów (m.in. bułki drożdżowej, kotletów schabowych, frytek, chipsów i ulubionej coli). Wypisaliśmy skutki nieprawidłowego odżywiania się. Zaproponowaliśmy także zmianę odżywiania. Zamiast kalorycznych chipsów można zjeść samodzielnie zrobione chipsy z owoców (suszone) a słodkie i niezdrowe batony czy bułki drożdżowe zastąpić owocami np. zrobić kolorowe szaszłyki owocowe.

                                                                                                                                                                                                                                                         .     Podczas projektu każdy z nas pracował na miarę swoich możliwości. Uzupełnialiśmy nawzajem swoją wiedzę. Dzięki projektowi uświadomiliśmy sobie, że współpracując i angażując się w swoją pracę możemy osiągnąć wiele. A efekty…… no cóż – gazetka na korytarzu szkolnym stała do końca roku (dostępna dla wszystkich), suszone owoce (nawet chłopcy sami je robili) i przygotowane owocowe szaszłyki podczas prezentacji zniknęły od razu, więc chyba smakowały. A na koniec kilka naszych rad:

1.Zdrowie to najważniejsza rzecz, więc słodyczom mówimy precz!

2.Jedz warzywa i owoce, zyskasz przez to nowe moce!

3. Gdy przekąski zrobimy sami nie objadamy się chemikaliami!                                    

4. Chipsy to dla organizmu kaloryczny szok, lepiej zrób sobie owocowy sok!

5.Kto mięso gotuje, ten lepiej się czuje!

6. Jedz owoce i warzywa będziesz zdrowy jak ryba!

         Uczestnicy projektu: Paulina Pietnoczka, Karolina Jopek, Emilia Wilczyńska, Karolina Jasutowicz, Maciej Pogoński i Michał Kobiela.

Opiekunem grupy była pani Edyta Malek :)

Dodatkowe informacje