Jubileuszowa 25. Akcja Sprzątanie świata – Polska

W tym roku pod hasłem „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej!”

21-22-23 września

mieci

W tym roku Akcja Sprzątanie świata – Polska i Fundacja Nasza Ziemia mają swój jubileusz.

Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie segregacji odpadów w gminach.

To bardzo bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz oszczędność energii i wody, surowce naturalne nie są przecież nieograniczone, mamy ich coraz mniej i dlatego musimy wykorzystywać surowce wtórne!

Bardzo ważne jest też, że polskie gminy już w tym roku muszą osiągnąć poziom 30% recyklingu, a w roku 2020, czyli już za niecałe dwa lata, nasz kraj musi osiągnąć poziom 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych. Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafia ok. 13% odpadów, czyli musimy zacząć zbierać ich poprzez selektywną zbiórkę prawie trzykrotnie więcej!

Segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy), którą wdrażają Polska i wszystkie inne państwa Unii Europejskiej.

Dzięki temu zaoszczędzimy surowce naturalne dla następnych pokoleń.

Segregacja odpadów jest zatem bardzo ważna – i musimy ją stosować.

Promujmy segregację odpadów i jej zasady – szczególnie to, aby odpady trafiały do właściwych pojemników, bo kiedy trafiają do nieodpowiedniego pojemnika, stają się zanieczyszczeniem, zamiast wstępnie posegregowanym surowcem wtórnym.

Jeśli więc już dobrze segregujecie swoje odpady – to gratulujemy Wam! Brawo!

A jeśli jeszcze nie – to najwyższy czas zacząć!

więcej o akcji na http://www.naszaziemia.pl/

J. Leśniak

Dodatkowe informacje