Młodzi archeolodzy na wykopaliskach w Czarnówku

       Uczniowie z Młodzieżowych Klubów Archeologa ze szkół w Potęgowie i Łupawie odwiedzili archeologów na wykopaliskach. Pojechaliśmy do Czarnówka koło Lęborka. Archeolog, Pani Agnieszka Krzysiak z Muzeum w Lęborku w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam historię wykopalisk w Czarnówku, które trwają od ponad 40 lat. Przy okazji zdradziła tajniki pracy na stanowisku. Wiemy już, że cmentarzysko było wykorzystywane przez kilka tysięcy lat. Najstarsze groby pochodzą jeszcze z neolitu, a "najnowsze" pochówki pochodzą z chrześcijańskiego średniowiecza. Mieliśmy okazję zobaczyć w jaki sposób znajdowane są miejsca pochówków. Do ich odkrywania archeolodzy używają narzędzi tradycyjnych, ale również dronów, które skorelowane z programami komputerowymi skanują powierzchnię ziemi i ułatwiają lokalizację interesujących stanowisk. Praca archeologa to bardzo interesujące zajęcie, choć często wiąże się ze żmudną, cierpliwą pracą. Spektakularne odkrycie nie zdarzają się przecież na co dzień.

     Drugim etapem wycieczki była wizyta w lęborskim muzeum, gdzie zobaczyliśmy multimedialną wystawę pt. „Wędrówki Ludów”. Okres ten został zakończony około VI w. - okresu w którym na teren Polski zaczęli dopiero napływać nasi przodkowie -Słowianie. Zobaczyliśmy też najciekawsze skarby wykopane w Czarnówku m.in. szklany puchar i szklane naczynie w kształcie ryby. To właśnie owo naczynie jest jednym z największych osiągnięć znalezisk z pobliskiego terenu badań. Aż trudno sobie wyobrazić, że tak wspaniałe rzeczy wyrabiano w początkach naszej ery.

    Współczesne muzeum z interaktywną wystawą i dotykowymi ekranami daje możliwość indywidualnego dotarcia do specjalistycznych informacji i niewątpliwie nadąża za wymogami młodych ludzi. O naszą wiedzę zadbała po raz kolejny oprowadzająca nas po wystawie pani Agnieszka Muzur.

     Była to już kolejna wycieczka zorganizowana z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Łupawy "Dolina łupawskich megalitów". Liczymy na dalszą współpracę i udział w ciekawych inicjatywach.

Sławomir Hinca

Dodatkowe informacje